Jak wybrać opiekacz do kanapek? Jaki najlepszy? Czy warto?

| 2 Komentarze
Jaki opiekacz do kanapek wybrać? Sprawdź, co jest ważne przy zakupie praktycznego urządzenia do kuchni.

By przyrządzić smakowite panini lub składane tosty z serem, wystarczy sięgnąć po funkcjonalny opiekacz do kanapek. Urządzenie to może przydać się zarówno w domu, jak i w kuchni biurowej, a nawet w gastronomii. Jego użytkowanie jest banalnie proste, a możliwości przyrządzenia jedzenia może być wiele. Jaki opiekacz do kanapek wybrać? Czy warto kupić to urządzenie? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika.

Polecane opiekacze

Jaki opiekacz do kanapek wybrać?

Opiekacze do kanapek są dostępne w wielu różnych wariantach. Standardowe opiekacze służą do przyrządzania kanapek z chleba tostowego. Wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu kanapkę, zamknąć opiekacz i odczekać zazwyczaj około 2 minut.

Jeśli standardowa funkcjonalność opiekacza wydaje się niewystarczająca, nic straconego. Spora część opiekaczy oferuje bowiem o wiele więcej opcji. W sprzedaży można znaleźć opiekacze do panini, a także opiekacze z wymiennymi płytkami, które łączą w sobie: toster zamykany, opiekacz do panini i gofrownicę. Zanim jednak zdecydujemy się kupić standardowy opiekacz do tostów albo opiekacz wielofunkcyjny, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych.

Najlepszy opiekacz do kanapek – kluczowe parametry

Chcąc kupić najlepszy opiekacz o dobrych parametrach i w rozsądnej cenie, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Moc urządzenia – to parametr, który ma kluczowy wpływ na tempo działania urządzenia, a także na jego realną funkcjonalność. Tanie opiekacze o niskiej mocy będą potrzebowały o wiele więcej czasu, by przyrządzić tosty, a zrobienie w nich np. gofrów, jeśli mają wymienne płytki, będzie jeszcze bardziej czasochłonne. Tostery i opiekacze, które można znaleźć w sprzedaży, oferują moc od ok. 650 W. Warto jednak sięgnąć po model o wyższej mocy. Co więcej, gdy urządzenie będzie użytkowane także do grillowania i robienia gofrów, lepiej postawić na sprzęt o mocy na poziomie od nawet 1200 do 1800 W, czy jeszcze większej.
  • Powłoka – ma duży wpływ zarówno na wygodę użytkowania urządzenia, jak i na jego trwałość. Najczęściej stosowane są powłoki nieprzywierające, ceramiczne i teflonowe. Co wybrać: opiekacz ceramiczny czy teflonowy? Oba rozwiązania zapobiegają przywieraniu potraw do urządzenia, ale płytki teflonowe są nieco bardziej podatne na zarysowania, a zarysowany teflon nie powinien być użytkowany w kontakcie z żywnością.
  • Termostat – niemal każdy opiekacz do kanapek lub toster ma wbudowany termostat, który powoduje, że urządzenie nagrzewa się do określonej temperatury i ją podtrzymuje. Nie oznacza to jednak, że każdy opiekacz do grzanek będzie miał również opcję regulacji temperatury.
  • Możliwość regulowania temperatury – tylko urządzenia wyższej klasy oferują tę opcję. Najczęściej jest to jednak regulacja stopniowa (np. 2 lub 3 stopnie), a nie możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury ręcznie.
  • Konstrukcja, obudowa – chcąc kupić sandwich toster, warto zwrócić uwagę na jego kształt, materiał wykonania obudowy oraz na konstrukcję. Wygodne w użytkowaniu są opiekacze z rączką wkomponowaną w pokrywę, a także wyposażone w nóżki i możliwość ustawienia urządzenia w pozycji pionowej.
  • Lampki kontrolne, sygnalizacja pracy – nie każdy opiekacz do kanapek sygnalizuje proces działania, osiągnięcia temperatury lub przygotowania potrawy. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada lampki kontrolne, które zdecydowanie ułatwią jego użytkowanie.

Oczywiście nie są to wszystkie kwestie, które mogą okazać się istotne. Wybierając toster sandwich, który będzie często użytkowany, warto zwrócić uwagę na jego kolorystykę i design. Kupując opiekacz trudno też nie pominąć takich kwestii jak renoma producenta lub opinie kupujących. Dobrze jest też zastanowić się nad tym, jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na zakup, a do tego, czy interesuje nas standardowy opiekacz do chleba, czy może raczej opiekacz, gofrownica, grill 3w1.

Czy warto wybrać opiekacz do kanapek 3w1?

Popularną alternatywą dla klasycznych opiekaczy jest opiekacz do kanapek 3w1 lub ewentualnie opiekacz i gofrownica 2w1 (choć o wiele większy jest wybór urządzeń 3w1). Toster z gofrownicą i grillem to funkcjonalne urządzenie, które przyda się nie tylko do przyrządzania najprostszych tostów, ale również do grillowania kanapek panini lub innych produktów spożywczych, a także do robienia gofrów. Decydując się na opiekacz z wymiennymi płytkami, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Wymienne wkładki – sprawdź dokładnie, jakiego rodzaju są to wkładki. Jeśli jest to opiekacz 3w1, to najczęściej w zestawie znajdują się wymienne płytki do tostów, wkładki do gofrów oraz wkładki grillowe, które przekształcają urządzenie w opiekacz do tortilli, panini i grillowania.
  • Sposób wymiany wkładek – najczęściej są one wpinane i wypinane dość łatwo, a do ich zablokowania i zwolnienia blokady służy przycisk lub suwak.
  • Zalecenia związane z czyszczeniem wkładekopiekacz z wymiennymi płytkami jest łatwy w czyszczeniu, gdyż wkładki można całkowicie zdemontować i umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce, o ile takie są zalecenia producenta.
  • Wielkość urządzenia – w sprzedaży dominują urządzenia na dwa sandwiche, ale są też większe modele, jak choćby opiekacz na 4 tosty, czy opiekacz grill na panini lub tortillę. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę, jeśli urządzenie będzie często używane do podgrzewania różnorodnych potraw. Jednocześnie należy się liczyć z tym, że bardziej rozbudowany opiekacz na kanapki zabierze więcej przestrzeni w kuchni.
  • Zawiasy – dobry opiekacz z wymiennymi płytkami powinien dysponować elastycznymi zawiasami i konstrukcją, która umożliwia opiekanie grubszych kanapek i tortilli.
  • Opinie kupujących – kupując opiekacz do kanapek 3w1 lub też klasyczny model, warto kierować się popularnością konkretnego sprzętu i opiniami użytkowników, którzy już przekonali się, jak wybrany model spisuje się w praktyce. Jeśli upatrzony opiekacz do kanapek opinie ma korzystne, to dobry znak. Warto odwiedzić też zestawienia typu: opiekacz 3w1 ranking, by sprawdzić, które modele opiekaczy są najczęściej kupowane.
  • Renoma producenta – wielu użytkowników zauważa, że opiekacze mało znanych firm oferują nieco gorsze parametry niż urządzenia renomowanych producentów. Z tego względu opiekacz Tefal, opiekacz do kanapek Bosch, czy opiekacze Philips będą lepszą opcją niż produkty niezbyt rozpoznawalnych marek.

Chcąc kupić naprawdę dobry i sprawdzony opiekacz do kanapek (w wersji klasycznej lub jako urządzenie 3w1), trudno nie zwrócić uwagi na jeszcze jedną ważną kwestię, a jest nią cena urządzenia.

Ile kosztuje opiekacz do kanapek?

Jak łatwo zauważyć, ceny opiekaczy są bardzo mocno zróżnicowane. Jeśli chodzi o opiekacz, cena bywa wyznacznikiem jego jakości i funkcjonalności, dlatego urządzenia najtańsze nie zawsze okazują się najkorzystniejszym wyborem.

Tanie opiekacze kosztują nawet poniżej 50 złotych, ale oferują najczęściej do 700 W mocy, a ponadto cechują się słabą wytrzymałością i wątpliwą jakością. Z pewnością nie będą to też opiekacze 3w1. Zdecydowanie lepszą opcją jest dopłacić do urządzenia, aby móc swobodnie korzystać z opiekacza przez długie lata.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku renomowanych producentów. Standardowe opiekacze do kanapek Tefal, Philips, Bosch, Amica, Zelmer itp. będą kosztowały w przybliżeniu 150-200 zł. Cena będzie wzrastała wraz z mocą urządzenia i dodatkowymi udogodnieniami. Za Opiekacz 3w1 Tefal możemy zapłacić nawet powyżej 400 zł. Niemniej jednak taki sprzęt niewątpliwie okaże się bardzo praktyczny w każdej kuchni.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek?

Użytkowanie opiekacza jest niezwykle proste – urządzenie wystarczy podłączyć do gniazdka, umieścić w nim kanapki, zamknąć pokrywę i czekać aż potrawa będzie gotowa. Nieco więcej wątpliwości budzi natomiast czyszczenie opiekacza. Jak to zrobić?

  • Opiekacz warto czyścić po każdym użyciu – przynajmniej usuwając z niego okruchy i ewentualne plamy. Urządzenie należy czyścić po odłączeniu i ostudzeniu.
  • Jeśli wkładki są wyjmowane, warto odpiąć je od opiekacza i umyć wodą z płynem do mycia naczyń. Inną opcją jest zmywarka, oczywiście jeśli wymienne płyty opiekacza są do tego przystosowane.
  • Obudowę urządzenia można przecierać wilgotną, dobrze wyciśniętą szmatką.
  • Wnętrze urządzenia, po wyjęciu wkładek, nie powinno być narażone na działanie wilgoci i detergentów. Jeśli dostały się tam jakieś drobinki, warto je usunąć, np. potrząsając lekko urządzeniem.

Opiekacz do kanapek to przydatne urządzenie w niemal każdej kuchni – niezależnie czy jest to standardowy model, czy opiekacz gofrownica i grill – 3w1. Sprzęt tego typu, jeśli będzie dobrze wybrany, powinien posłużyć użytkownikowi przez lata. Zdecydowanie ułatwi przygotowywanie tostów, a w przypadku urządzeń 3w1, pozwoli przyrządzić przepyszne panini, tortille i gofry.

Udostępnij
4,9
9 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Polecam Opiekacz BREVILLE DuraCeramic VST071X, Szybko się nagrzewa i robi tosty Póki co solidny Łatwo się czyści teflonową powłokę
Także posiadam opiekacz Breville VST070X .Świetny opiekacz, dzieci zadowolone, szybko opieka. Jakość wykonania - świetna. Polecam
Specjalista Morele | 17:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.